تجارت خارجی

حمل و نقل بین المللی و تجارت خارجی

 تعاریف حمل و نقل بین المللی و تجارت خارجی

تعریف تجارت خارجی:

تجارت خارجی و حمل و نقل بین المللی در انحصار دولت بوده(طبق ماده ۱ قانون انحصار تجارت خارجی) ، اما وفق بند الف ماده ۳ همین قانون اجازه تفویض تجارت خارجی به بخش های غیردولتی داده شده است.

 

تعریف کارت بازرگانی در حمل و نقل بین المللی و تجارت خارجی:

کارت بازرگانی مدرکی است که توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستانها به نام متقاضیانی که واجد شرایطند صادر و به تائید وزارت بازرگانی رسیده و دارنده آن می تواند با رعایت مقررات صادرات و واردات،اقدام به ورود یا صدور کالا و خدمت نماید.

تعریف واردات:

عبارت است از ورود کالا به کشور از طریق ورزهای زمینی،هوائی یا دریایی. انواع واردات طبق ماده ۱۹ قانون امور گمرکی عبارتند از :

 • ورود قطعی
 • ورود موقت
 • ورود کالاهایی که به دلایل مختلف مرجوع می شود
 • ورود کالای ترانزیت داخلی
 • ورود کالای ترانزیت خارجی

از مهمترین اقسام واردات قطعی به کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واردات از طریق پرداخت ارز
 • واردات بصورت تهاتری
 • واردات از طریق مبالات مرزی
 • واردات از طریق همراه مسافر
 • واردات بدون انتقال ارز
 • واردات به صورت هدیه سوغات

 

تعریف سود بازرگانی:

در اصل سود بازرگانی عبارت است از مالیات غیرمستقیم که دولت از ورود قطعی کالاهای وارداتی اخذ می نماید.

 

تعریف حقوق گمرکی:

حقوق گمرکی نیز نوعی مالیات غیرمستقیم است که وفق بند الف ماده ۲ قانون امور گمرکی از کالاهای ورود قطعی دریافت می شود.

 

تعریف اعتبار اسنادی:

اعتبار اسنادی یکی از طرق پرداخت بهای کالا و خدمات به فروشنده در خارج از کشور می باشد و قراردادی است که به موجب آن بانک کارگشا بنا به درخواست خریدار، بانک دیگری را که بانک کارگزار نام دارد مجاز میدارد تا چنانچه ظرف مدت اعتبار، فروشنده اسناد حمل کالای سفارشی خریدار را طبق شرایط مندرج در اعتبار به آن بانک تسلیم نماید حداکثر تا میزان اعتبار را پرداخت و سپس اسناد مذبور را جهت واگذاری به خریدار برای بانک دستور دهنده ارسال دارد.

 

مراحل کسب موافقت ها،سفارش کالا و گشایش اعتبار در تجارت های خارجی

 1. ابتدا وارد کننده کالا اصل پیش فاکتور یا پروفرما(حاوی شرایط کلی فروشنده و نرخ کالا را) از طرف فروشنده دریافت می نماید.این پروفرما یا پیش فاکتور سند و مدرک مهم و معتبری خواهد بود که اقدامات بعدی یعنی کسب اجازه ها،تحصیل موافقت ها و بالاخره گشایش اعتبار به استناد آن انجام خواهد گرفت.
 2. پس از اخذ پروفرما،نوبت به موافقت از وزارتخانه ها و سازمان ها(مثل وزارت بازرگانی-صنایع و معادن-سازمان انرژی اتمی در صورت ورود کالاهای مخصوص) می رسد،بر اساس ماده ۲ آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات مورخ ۷۳/۰۲/۰۶،وزارتخانه ها و سازمان هایی که ورود یا صدور کالاهایی موکول به موافقت آنهاست باید نظرات کلی خود را در رابطه با صدور یا ورود کالاهای مذکور تا پانزدهم بهمن ماه هر سال برای اجرا در سال بعد به وزارت بازرگانی اعلام دارند.اما در مواردی که تا تاریخ استعلام پاسخی دریافت نکند،وزارت بازرگانی مجاز است راسا اقدام به صدور مجوز نماید.(بغیر از کالاهای مربوط به وزارت دفاع)
 3. در مرحله گشایش اعتبار اسنادی،خریدار یا وارد کننده،بانکی را بعنوان بانک افتتاح کننده اعتبار،انتخاب می نماید این بانک به بانک دیگری که فروشنده انتخاب نموده است اطلاع می دهد که ارزش کالای مورد معامله از خریدار را دریافت کرده است و شخص موصوف(حقیقی و حقوقی) به اندازه مبلغ معینی اعتبار،نزد بانک دارد و به محض وصول اسناد یا ورود کالا به کشور به حساب ایشان انتقال داده خواهد شد.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت سفارش کالا

مدارک مورد نیاز برای ثبت سفارش به شرح زیر می باشد:

 • کارت بازرگانی معتبر
 • کارت عضویت وزارت بازرگانی(ثبت نام)
 • اوراق ثبت سفارش ۵ برگی
 • اخذ مجوزهای قانونی لازم
 • اصل پروفرما و تصویری از آن
 • کاتالوگ یا بروشور برای برخی کالاها

 

مراحل ثبت سفارش

مراحل ثبت سفارش به قرار زیر می باشد:

 1. تکمیل اوراق ثبت سفارش
 2. ارائه اوراق ثبت سفارش و پروفرمای مربوط به وزارت بازرگانی جهت ثبت نمودن سفارش و اخذ کد ۸ رقمی ثبت سفارش.این ثبت سفارش از تاریخ ثبت در وزارت بازرگانی برای ارائه به بانک ۲ ماه اعتبار دارد.
 3. ارائه فرم ثبت سفارش ممهور شده و سایر مدارک به بانک افتتاح کننده اعتبار
 4. بررسی مدارک توسط بانک و ارسال ثبت سفارش توسط اداره بین الملل بانک به بانک مرکزی جهت صدور “گواهی ثبت اطلاعات آماری”
 5. آن بانک موظف خواهد بود حداکثر ظرف مدت یک هفته پس از تکمیل مدارک و دریافت میزان اعتبار نسبت به گشایش اعتبار اقدام نماید.

 

تعریف بیمه حمل و نقل بین المللی

بیمه ای است که به موجب آن بیمه گر در مقابل حق بیمه ای که از بیمه گذار دریافت می کند تعهد می کند چنانچه در جریان حمل و نقل بین المللی کالا از نقطه ای به نقطه دیگر در نتیجه وقوع خطرهای موضوع بیمه،کالا ازبین برود یا دچار خسارت شود یا بیمه گذار هزینه هایی در رابطه با این خطرات متحمل شود،زیان وارده را جبران نماید.

بازرسی کالا

وارد کننده کالا می بایست از کیفیت کالای وارداتی اطمینان داشته باشد،جهت حصول اطمینان دو بازرسی بر روی کالا صورت می گیرد، یکی در مبدا قبل از بارگیری بروی کشتی و مرتبه دوم بعد از حمل به مقصد.تست و بازرسی توسط شرکت های متخصص و معتبر در زمینه تضمین کیفیت انجام میگیرد.

شرکت های بازرسی ، چگونگی بسته بندی و کیفیت کالا را با نمونه اصلی چک میکند و بررسی میکند کالا از استاندارد کشور حمل کننده و یا استاندارد بین المللی تبعیت می کند.

•توجه نمائید: خریدار نمونه ای را که فروشنده در زمان انجام مذاکره ارائه داده است پس از امضاء و ممهور کردن با مهر شرکت فروشنده جهت مقایسه به شرکت بازرسی کننده ارسال کرده تا کالای ارسالی با نمونه مذکور مقایسه شود تا مغایرت یا عدم مغایرت آن را به اطلاع خریدار برساند.

 

ترخیص کالا

         هنگامی که کالای وارداتی توسط  (کشتی،هواپیما،کامیون یا قطار ) به اولین بندر،فرودگاه یا مرز خشکی کشور مقصد برسد،اغلب موسسه حمل و             نقل کننده کالا نسبت به تکمیل اظهارنامه آنلاین در سامانه EPL و ثبت اطلاعات مربوط به کالا در این سیستم اقدام مینماید.طبق دستور العمل سایت           رسمی گمرک( www.irica.gov.ir ) ارائه اظهار نامه گمرکی و کلیه اطلاعات مربوط به کالا برای ترخیص آن ضروری است.

 • مدارک لازم برای اظهار کالا در گمرک :
  1. سیاهه خرید یا فاکتور
  2. لیست عدلبندی
  3. اظهارنامه واردات قطعی
  4. گواهی بهداشتی یا قرنطینه نباتی(در صورت لزوم)
  5. کپی کارت بازرگانی معتبر
  6. بروشور و کاتالوگ فرم ثبت سفارش ویژه گمرک ثبت سفارش
  7. پروفرما ( پیش فاکتور)
  8. بارنامه
  9. ترخیصیه
  10. گواهی مبدا
  11. اعلامیه تامین ارز یا نامه برات
  12. مجوز ثبت سفارش
  13. بیمه نامه
  14. پروانه بهره برداری و پروانه صادراتی
  15. وکالتنامه رسمی ،کارت حق العمل کاری

 در ادامه برخی از موارد فوق را بیشتر تشریح خواهیم کرد:

تعریف سیاهه خرید در تجارت خارجی:

سیاهه خرید در تجارت خارجی سندی حاوی اطلاعاتی در خصوص کالا یا کالاهای فروخته شده است که فروشنده به نام خریدار صادر می کند.

سیاهه تجاری عموما حاوی اطلاعات ذیل می باشد:

 1. نام و نشانی خریدار و فروشنده،تاریخ و شمارش سفارش خریدار
 2. مشخصات کامل کالا
 3. در صورت امکان،قیمت واحد کالا و قیمت نهایی آن با توجه به شرایط حمل
 4. شرایط پرداخت قیمت کالا
 5. شماره ها و علائم دقیق بسته ها یا محموله ها
 6. وزن خالص و ناخالص بسته ها یا کمیت محموله ها
 7. نام و لاین کشتیرانی یا مشخصات وسیله حمل کننده کالا
 8. نام کشور مبدا
 9. نام بنادر بارگیری و تخلیه یا محل تحویل کالا به تحویل گیرنده
 10. در صورت امکان کرایه حمل و هزینه بیمه به تفکیک

تعریف صورت عدل بندی در تجارت خارجی :

فهرستی است که نشان می دهد بسته های یک پارتی کالا دارای چه حجمی است،این فهرست زمانی لازم است که بسته ها در یک پارتی کالا دارای حجم های مختلف بوده یا نوع و تعداد و کیفیت کالا در یک پارتی متفاوت باشد یا اینکه بسته ها محتوی انواع مختلفی باشد.

گواهی مبدا

سندی است که کشور تولید کننده کالای فروخته شده را معلوم می کند،این گواهی می بایستی علاوه بر تائید کشور تولید کننده کالا،حاوی اطلاعاتی در خصوص کالای مزبور و دارای مهر و امضای اتاق بازرگانی باشد.

گواهی بهداشتی یا قرنطینه نباتی

در صورت نیاز فروشنده یا صادرکننده در اختیار واردکننده قرار می دهد.

بارنامه حمل و نقل بین المللی 

سندی است که متصدی حمل و نقل بین المللی کالا اعم از شرکت هواپیمایی،کشتیرانی یا باربری زمینی برای قبول و حمل کالا از مبدا به مقصد صادر می کند ،اطلاعاتی از قبیل تعداد،نوع بسته بندی ،مبدا و مقصد ،نام فروشنده و محتویات بسته ها مشخص می شود و به امضاء موسسه حمل و نقل می رسد.

سند ترخیص(پروانه یا جواز گمرکی)

منظور از سند ترخیص مندرج در ماده ۱۶ قانون امور گمرکی هر سند گمرکی است که تمام یا قسمتی از حقوق گمرکی و سود بازرگانی و هزینه‌های گمرکی و عوارض کالایی به موجب آن دریافت شده باشد و تاریخ صدور سند مزبور مبداً مهلت چهار ماهه خواهد بود روز صدور سند و روز ابلاغ کسر دریافتی یا تقاضای استرداد اضافه دریافتی جزء مهلت مزبور محسوب نمی‌شود. تاریخ صدور سند ترخیص روزی است که سند به امضا رئیس گمرک یا نماینده او رسیده باشد.

 

کنترل های لازم در حسابداری اعتبارات اسنادی

مدارک و اسناد مثبته در سفارش خارجی بصورت دقیق کنترل و بررسی می شود.

برخی مدارک مورد نیاز:

 1. پروفرما یا پیش فاکتور شرکت فروشنده
 2. فرم ثبت سفارش
 3. درخواست قسمت واردکننده

اصولا برای محاسبه مبلغ پرداختی به بانک بابت گشایش اعتبار اسنادی،مبلغ ارزی مندرج در برگ ثبت سفارش پس از کسر تخفیف های انجام شده را در نظر گرفته و معادل ۱۰درصد بعنوان هزینه های بالاسری به آن اضافه می شود و معادل آن در وجه بانک مربوطه(بعنوان مثال بانک ملت شعبه قلهک) چک صادر می شود.پس ازورود کالا به کشور و ترخیص از گمرکات و جهت تسویه نهایی،واردکننده می بایستی مدرک ذیل را جهت تسویه تهیه نماید:

 1. اصل برگ سبز گمرک یا پته گمرکی
 2. اصل گواهی مبدا
 3. اصل بارنامه هوائی،دریایی یا زمینی
 4. تصویری از برگ ثبت سفارش و فروفرما در صورت لزوم
 5. اعلامیه نرخ ارز که توسط بانک پشایش کننده تهیه شده است
 6. قبض انبار کالا که توسط ذینفع صادر شده است
 7. سیاهه خرید و صورت عدل بندی
 8. اینویس یا فاکتور خرید

توجه داشته باشید که:

 1. مبلغ درج شده در برگ ثبت سفارش و پروفرا می بایستی با هم برابر باشد.
 2. کالاهای بخصوصی که نیاز به مجوز بعضی از سازمانها مثلا سازمان انرژی اتمی را دارد می بایستی دارای تائید و مهر آن سازمانها روی برگ ثبت سفارش باشد در غیر اینصورت قابل قبول نمی باشد.اگر کالا دارای سیاهه خرید و صورت عدل بندی است می بایستی قبض انبار آن نیز معادل سیاهه خرید و صورت عدل بندی تهیه شده باشد.
 3. اقلام خریداری شده در اینویس(فاکتور) و پروفرما(پیش فاکتور) در سیاهه خرید و قبض انبار صادره می بایستی یکی باشد.

سفارش کالا (اخذ پرفورما) :
خریدار بصورت آنلاین یا با مراجعه حضوری کالا را انتخاب و اقدام به سفارش کالای مورد نظر خود می نماید. فروشنده پس از دریافت سفارش خرید، مشخصات کالای خود رابا شرایط پرداخت طی سندی بنام پیش فاکتور ( proforma ) برای خریدار ارسال می کند.
اطلاعاتی که در پیش فاکتور قید می گردد عبارتند از: مشخصات کامل فروشنده، نام و نشانی، شماره و تاریخ صدور، مقدار کالا، ارزش کالا، ارزش کل کرایه حمل، نحوه بسته بندی، شرایط و زمان حمل و تحویل کالا، مبدأ و مقصد، مدت اعتبار پیش فاکتور، نوع ارزی که ثمن معامله را تشکیل می دهد و نحوه بازرسی از محموله.

ثبت سفارش :
پس از تهیه پروفرما، خریدار جهت اخذ مجوز جهت ورود کالا اقدام به ثبت سفارش خود در وزارت بازرگانی می نماید. وزارت بازرگانی به عنوان متولی این امر و با توجه به آیین نامه های اجرایی و مقررات صادرات و واردات آن سال و با عنایت به تعرفه واردات کالا ها، شماره ای را به آن اختصاص می دهد و در واقع سفارش وی را ثبت کرده و به خرید خارجی آن رسمیت می دهد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت سفارش کالا شامل:

– کارت بازرگانی معتبر

– کارت عضویت وزارت بازرگانی

– اخذ مجوزهای قانونی لازم

– پیش فاکتور یا پروفرما

انواع ثبت سفارش

بر حسب نوع کارت بازرگانی

بر اساس درخواست متقاضی

بر اساس روش پرداخت

انواع ثبت سفارش بر حسب نوع کارت بازرگانی

ثبت سفارش با کارت بازرگانی

ثبت سفارش از محل ردیف دستگاه دولتی

ثبت سفارش با کارت موردی

انواع ثبت سفارش بر اساس درخواست متقاضی

افتتاح

جایگزین

اصلاحیه

انواع ثبت سفارش بر اساس روش پرداخت

الف ) ارز آزاد

– نقدی (sight)

– مدت دار (usance-deffered payment)

– برات وصولی (Draft)

ب) بدون انتقال ارز از محل بند 9 ماده 38 آئین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات

ج) بدون انتقال ارز از محل ماده 16 قانون نوسازی صنایع

د) واردات در مقابل صادرات

ه) حواله بانکی

مدل های ثبت سفارش افتتاح

ثبت سفارش جدید

ثبت سفارش تنخواه

ثبت سفارش کانتینر

ثبت سفارش حمل

ثبت سفارش خدمت

کالاهای غیر تجاری معاف از ثبت سفارش 

کالاهای وارداتی از طریق پست

نمونه تجارتی و تولیدی و نمونه جهت بررسی و آزمایشی

نمونه کالاهایی که جهت عرضه در کلیه نمایشگاههای بین المللی تخصصی وارد می شوند

قطعات يدكي، ابزار برشي، قالب نو يا مستعمل و نمونه كالا (براي تحقيق و كپي برداري) براي واحدهاي توليدي، آموزشي يا تحقيقاتي همچنين نمونه دارو (فراوردههاي دارويي، مواد اوليه و مواد جانبي) و مواد مورد نياز براي بستهبندي آن، تجهيزات و ملزومات پزشكي، آزمايشگاهي و بهداشتي، شير و غذاي كودك، كتب و نشريات و تجهيزات آزمايشگاهي و ملزومات تحقيقات علمي براي دانشگاههاي علوم پزشكي در صورتي كه جنبه تجاري نداشته باشد، رأساً به نام واحد توليدي يا مؤسسه آموزشي يا تحقيقاتي يا درماني مربوط قابل ورود و ترخيص است.

وسایل و ملزومات مورد نیاز واحدهای تحقیقاتی ، علمی ، پزشکی ، آموزشی ، آزمایشگاهی ، کاتالوگ ، بروشور ، کتابچه  حاوی مشخصات فنی و تجاری کالا ، نقشه فنی و نمونه های فاقد بهای ذاتی

کالاهای همراه مسافر از خارج کشور و یا مناطق آزاد وارد کشور میشوند حداکثر تا  80 دلار

مجوز تخصیص ارز در تجارت خارجی :

معمولاً هر خرید و سفارشی یا براساس درخواست یک وزارتخانه و یا سازمانی صورت می گیرد یا براساس بازاریابی که خریدار نموده وزارتخانه مربوطه را متقاعد به درخواست خرید از وی می نماید. در هر صورت  وزارت خانه درخواست کننده موظف به انجام دو کار است :

– صدور گواهی عدم ساخت، مبنی بر اینکه کالای فوق در داخل ساخته نمی شود و ضرورت دارد از خارج وارد گردد.

– مجوز اختصاص ارز مورد نیاز جهت وارد نمودن کالای فوق را به سیستم بانکی می دهد تا اینکه ارزی بی جهت از سیستم بانکی خارج نشود.

به عنوان مثال وزارت بهداشت و درمان جهت واردات دارویی خاص که کارخانجات تولید دارو در داخل قادر به تولید آن نیستند جهت رفع نیاز دارویی خود اقدامات فوق را انجام می دهد.

خرید بیمه نامه در تجارت خارجی :

قبل از مراجعه به بانک جهت گشایش اعتبار بایستی به یکی از شرکت های بیمه معتبر مراجعه و با توجه به ماهیت کالا و مسیر حمل اقدام به خرید بیمه نامه با کلوزها و شرایط مورد نیاز خود نماید. لازم به ذکر است در صورت گشایش اعتبار با توجه به اینکه بانک ذینفع اصلی در سرمایه مورد بیمه می باشد. لذا بانک در خصوص انتخاب کلوذ و شرایط بیمه نامه تصمیم می گیرد و حتی بعضی از بانکها تأکید می نمایند که از کدام بیمه گر بیمه نامه تهیه شود.
ماده 70 قانون تأسیس بیمه مرکزی الزام نموده است کالاهایی که قرارداد خرید آنها در داخل کشور تنظیم و یا اعتبار اسنادی آنها در بانک های ایرانی گشایش می شود بایستی نزد یکی از شرکت های بیمه معتبر ایرانی بیمه شوند.لذا کلیه واردکننده ها در صورت الزام موظفند کالاهای خودرا نزد یکی از شرکت های معتبر داخلی بیمه نمایند.

گشایش اعتبار :

خریدار با در دست داشتن کارت بازرگانی، پروفرما، فرم ثبت سفارش و بیمه نامه معتبر به بانک مراجعه و درخواست گشایش اعتبار می نماید.
البته هر خریداری به بانکی که در آن حساب دارد و عملیات بانکی خود را متمرکز نموده است مراجعه می نماید و بانک پس از رویت اسناد و تأمین اعتبار خریدار اقدام به گشایش اعتبار و اختصاص شماره L/C به آن می نماید.

 

مواردی که باید در یک پیش فاکتور Performa Invoice لحاظ گردد.

۱- نام شركت توليد كننده يا فروشنده و شماره تلفن

۲- مهر و امضاي شركت فروشنده

۳- نام كامل شركت خريدار

۴- كشور و آدرس شركت فروشنده

۵- تاريخ صدور پرفورما و اعتبار پيشنهاد

۶- مدت زمان ساخت و حمل محموله

۷- شرح كالاي مورد نظر و واحد شمارش

۸- قيمت واحد و كل

۹- نحوه پرداخت مبلغ و شماره حساب فروشنده

۱۰- كد تعرفه گمركي مذكور در مقررات صادرات و واردات (سيستم هماهنگ شده)

۱۱- ترم تحويل كالا

۱۲- محل بارگيري

۱۳- شماره و نوع استاندارد بين المللي در صورت نياز.

۱۴- موارد مربوط به بازرسي

۱۵- مدت ضمانت محصول

16- درج شماره استاندارد

 

اسناد حمل Shipping Documents

اسناد حمل شامل مدارک زیر است:

۱- گواهي مبداء Certificate of Origin:

سندي است كه توسط اتاق بازرگاني كشور فروشنده صادر مي‌شود و دلالت بر اين دارد كه كالا در كشور طرف فروشنده ساخته شده و معمولا از فروشنده درخواست مي‌گردد گواهي مبدا توسط سفارت يا كنسول كشور خريدار تائيد گردد.

 

۲- گواهي بازرسي Inspection Certificate:

اين گواهي بيان مي دارد كه كالا از لحاظ كمي، كيفي و بسته بندي با شرايط موجود در پرفورما مطابقت دارد كه به اين گواهي، (Verification Of Conformity)  VOC

گواهي تطبیق گفته مي‌شود

 

۳- ليست عدل‌بندي Packing List:

ليستي است كه تعداد بسته‌ها، مقدار يا تعداد و واحد كالاي موجود در بسته‌بندي‌هاي آماده براي بارگيري را مشخص مي‌كند.

 

۴- پیش فاکتور Performa Invoice:

پیشنهاد فروشی است كه موارد بازرگاني در آن لحاظ گرديده و با نسخه نهايي پیش فاکتور كه مورد توافق طرفين است ثبت سفارش انجام مي‌شود و بعنوان قرارداد بين خريدار و فروشنده تلقي مي‌گردد.

۵- بارنامه Bill of Lading:

سندی است که توسط شرکت حمل و نقل بین المللی  صادر می شود٬ و اگر به نام هر کسی پشت نویسی شود صاحب کالا شناخته می شود.

۶- کرایه نامه Freight Invoice: عبارت از سندي است كه نشان دهنده پرداخت كرايه حمل كالا توسط فروشنده مي‌باشد. که یا پیش‌کرایه شده است Prepaid و يا پس‌كرايه Collect خواهد شد.

در ترمهاي CFR يا C&F و CIF ،DAF ،CPT،CIP ،DDU ،DDP ،DES ،DEQ همچنانكه در بارنامه نيز قيد گرديده كرايه پيش‌كرايه Prepaid شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *