ترانزیت خارجی

به سایت شرکت الیت آریا جم ارائه دهنده خدمات ترانزیت خوش آمدید.جهت کسب اطلاعات در مورد ترانزیت خارجی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

از سالهای گذشته تا به امروز ایران پل تجارت بین الملل مابین کشورهای CIS ، حوزه خاورمیانه و آسیای شرقی و کشورهای اروپایی است.

شرکت بین المللی الیت آریا جم با بهره مندی از تیم ترانزیت خارجی متخصص و توانمند خود متعهد به ارائه بهترین سرویسهای حمل و نقل با هزینه مناسب و منصفانه به مشتریان محترم از اقصی نقاط جهان می باشد.

محصولات صنایع و کارخانجات زیر بخش عمده ای از سرویس های این شرکت را در برمی گیرد:

 • صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی
 • تجهیزات پزشکی
 • صنایع پتروشیمی
 • صنایع غذایی
 • وسایل نقلیه
از انواع خدمات شرکت الیت اریا می توان به ترانزیت داخلی و…اشاره کرد.

ترانزیت خارجی چیست؟

ترانزیت خارجی یا همان ترانزیت بین المللی نوعی از خدمات حمل و نقل کالا به بیرون از مرز های جغرافیایی کشور است. تولید کنندگانی که محصولات صادراتی تولید میکنند برای انتقال این محصولات به خارج از کشور به خدمات شرکت های ترانزیتی بین المللی نیاز دارند. خدمات ترازیت بین المللی با توجه نوع کالا، حجم کالا و وزن آن متفاوت است. چرا که با توجه به قوانین و مقررات ترخیص کالا باید برای شرکت خدمات دهنده روشن شود که بار مورد نظر به چه صورت به مقصد فرستاده شود، از راه زمینی، دریایی، یا ترانزیت هوایی. کالاهایی که بواسطه ترانزیت از کشور خارج می شوند، بخشی از واردات و صادرات مشخص کشور نیستند، این کالا ها از پرداخت سود بازرگانی و حقوق گمرکی معاف هستند اما هزینه های گمرکی را پرداخت می کنند. اینها تابع قوانین گمرکی بین الطرفین هستند.

قوانین ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی کلا به مانند هر گونه نقل و انتقال کالا، مشمول قوانین و مقررات خاص خود می باشد که در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • در ترانزیت خارجی درست مانند ترانزیت داخلی کالا اگر با در موعد مقرر شده به مقصد نرسیده باشد آن کالا قاچاق محسوب خواهد شد. در ترانزیت به خارج، گمرگ مبدا پس از بررسی و ارزیابی دقیق کالا، آن را جهت عدم دسترسی تا رسیدن به مقصد خود، مهر و موم و پلمپ میکند.
 • در ترانزیت به خارج، گمرگ مبدا پس از بررسی و ارزیابی دقیق کالا، آن را جهت عدم دسترسی تا رسیدن به مقصد خود، مهر و موم و پلمپ میکند.
 • اگر زمان رسیدن کالا به مقصد مهر و موم آن باز شده باشد، گمرک مقصد آن کالا را با پروانه عبور تطبیق داده و در صورت هر گونه مقایرت، کلا را به عنوان بار قاچاق توقیف می کند.
 • در ترانزیت بین المللی در صورتی که امکان انتقال سریع کالا به مقصد وجود نداشته باشد محموله می بایستی در انبار گمرک باقی بماند و تا زمانی که آن کلا ترخیص شود هزینه آن را بپردازد.
 • اتباع خارجی که برای انتقال کالا به داخل کشور وارد کشور می شوند اگر همراه خود اسلحه داشته باشند گمرک کشور اجازه دارد که درباره ورود و یا خروج آنها از کشور تصمیم گیری کند.
 • وسایل نقلیه ای که جهت ترازیت احراز شده باشند و بار و مسافر نداشته باشند بر اساس قوانین موجود جزو ترانزیت کالا محسوب می شوند.
 • وسایل نقلیه ای که بار ترانزیتی حمل میکنند و از نقطه وارد و از نقطه ای دیگر از کشور خارج میشوند نیاز به داشتن اظهار نامه ترانزیتی هستند.
 • تمام کسانی که دارای گذرنامه هستند و می خواهند با وسیله نقلیه خود و یا ماشین شخصی از خاک کشور عبور کنند ، خودرو آنها باید از قوانین و مقررات تراتزیت تبعیت کند.

شرایط ترانزیت خارجی

مهمتری شرایط ترانزیت خارجی به شرح زیر می باشد:

 • هر کدام از وسایل نقلیه ای که مسافر ها را از کشور مبدا به کشور مقصد منتقل میکنند. قوانین بین المللی ترانزیت کالا شامل حال آنها نمی شود.
 • تنها در گمرک های مجاز که فهرست آنها توسط دولت جمهوری اسلامی اعلام شده است تشریفات مربوط به ترانزیت ویژه خودرو ها انجام  می گیرد و در هر گمرکی امکان پذیر نمی باشد.
 • در صورتی که قصد وارد کردن کالایی مجاز را به کشور دارید حتما باید ذیل قوانین ترانزیت خارجی کالا این کار را انجام دهید و اگر کالای شما یک کالای غیر مجاز محسوب می شود باید مجوز ورود این کالا به کشور را دریافت کرده باشید.

طرزالعمل ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی دارای طرز عمل مخصوص به خود است. به این صورت که باید ابتدا وارد کنندگان کالا محموله ارسالی را با استفاده از تریلی ها و ماشین های باربری به شرکت های حمل و نقل کالا ارسال کنند و پس از آن شرکت های باربری مجاز پس از طی کردن مراحل قانونی کار، محموله شما را بسته بندی کرده و با استفاده از وسایل حمل و نقل خود به کشوری که قصد ارسال کالایتان به آنجا را دارید، میفرستند.

موقعیت مکانی شرکت الیت آریا

تفاوت ترانزیت خارجی با صادرات

مفهوم ترانزیت عبارت است از انتقال دادن  کالایی که گمرکی نشده است تحت نظارت و سرپرستی گمرک، که این انتقال از گمرک مبدا به گمرک مقصد فرستاده می شود.

اما در صادرات ارسال کالا یا خدمات به کشوری مقصد است که به دلیل برخورداری از سود بازرگانی کلیه تشریفات مربوط به گمرکی کالا با دقت بالا انجام می گیرد و هزینه های مربوط به سود بازرگانی و عوارض گمرکی تمام و کمال پرداخت می شود.

معافیت مالیاتی ترانزیت خارجی

بر طبق دستور العملی که برای معافیت مالیاتی کالاهای ترانزیتی از سوی اتاق بازرگانی اعلام شده است، این معافیت شامل موارد زیر می باشد:

۱- درآمدهای ارزی تحصیلی دارای منشا خارجی که توسط اشخاص حقیقی وحقوقی و از طریق سیستم بانکی از خارج از کشور به حساب شرکت حمل ونقل صاحب درآمد واریز گردد وبرای آن قرارداد یا صورتحساب صادر شده باشد.

پروانه ترانزیت خارجی در چارچوب قانون حمل ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران برای آن صادر و عملیات ترانزیت انجام و تسویه صورت پذیرفته باشد.

۲- در آمد ارزی حاصل از حمل کالاهای صادراتی در صورتیکه مسئولیت حمل کالاها از مبدا جمهوری اسلامی ایران تا مقصد خارجی از کشور به عهده شرکت حمل و نقل بین المللی ایرانی واگذار شده باشد از مالیات وعوارض معاف می باشد.

۳- درآمد حاصل از حمل و نقل داخلی و حمل و نقل کالاهای وارداتی مشمول معافیت مالیاتی و عوارض فوق نمیگردد.

خواندن مطلب درمورد ترخیص کالا : ترخیص کالا

شرکت ترانزیت خارجی الیت آریا جم

شرکت الیت آریا جم یکی از باسابقه ترین و معتبر ترین شرکت های ترانزیت خارجی و حمل و نقل کالا فعال در زمینه حمل و نقل بین المللی، ترانزیت ، ترخیص کالا و لجستیک است که توسط تیمی با تجربه ، کارآمد و متخصص اداره می شود. این شرکت متعهد به ارائه خدمات به مشتریان خود با بالاترین سطح کیفی و کوتاه ترین زمان می باشد.

الیت آریا جم با تیم حرفه ای و متخصص خود تلاش دارد که بهترین سرویس را به مشتریان خود در کوتاه ترین زمان و با بهترین قیمت ارائه دهد. شرکت الیت آریا جم در سال 2010 توسط مدیر محترم این مجموعه ( مهندس کامبیز شجاعی) که عضو اتاق بازرگانی ایران و عضو حل اختلاف حمل و نقل بین  المللی می باشد تاسیس شد.

شعارهای همیشگی این شرکت احترام به مشتری ،رعایت استاندارد های حمل و نقل،احترام به قوانین و مقررات می باشد که تا به امروز تلاش شده که سطح کیفی و استانداره های آن را ارتقاع داده و در بین شرکت های رقیب نام و نشان خود را بالا ببرد.

نکات پایانی و جمع بندی

پیچیده گی روز افزون اقتصاد در دنیای امروز و نیاز متقابل کشور ها به محصولات و مواد اولیه برای تولید حوزه خدمات ترانزیتی و باربری را بسیار گسترده کرده است. امروزه هر کدام از ما در هر جایی از دنیا که قرا داشته باشیم با مفهوم ترانزیت آشنا هستیم و بارها این کلمه به گوشمان خورده است. اما کمتر کسی است که با جزئیات و پیچیده گی های آن آشنا باشد. نیازمندی هر کشوری به مواد اولیه در صنعت، تولیدات کشاورزی و محصولات بومی سرزمین ها و… باعث شده تا خدمات ترانزیتی برای نقل و انتقال مواد و کالا های مورد نیاز کشور ها در ابعاد بین المللی و وسیع شکل بگیرد. امروزه خدمات ترانزیتی از راه های مختلفی به نقل انتقال این کالا ها می پردازد، از راه دریایی، زمینی و حتی هوایی. گسترده گی ترانزیت خارجی باعث شده تا قوانین و مقررات سفت و سختی برای آن شکل بگیرد و کسب و کار وسیعی را در کنار خود شکل بدهد. در نوشتار بالا سعی شد برخی از این قوانین و مقررات را شرح داده و مخاطب را با ابعاد مختلف حوزه خدمات ترانزیتی آشنا کنیم. امید است که این توضیحات برای افرادی که به دنبال شناخت بهتر ترانزیت خارجی (foreign transit)هستند راه گشا بوده باشد.

سوالات متداول ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی یا همان ترانزیت بین المللی نوعی از خدمات حمل و نقل کالا به بیرون از مرز های جغرافیایی کشور است.

مفهوم ترانزیت عبارت است از انتقال دادن کالایی که گمرکی نشده است تحت نظارت و سرپرستی گمرک، که این انتقال از گمرک مبدا به گمرک مقصد فرستاده می شود.

اما در صادرات ارسال کالا یا خدمات به کشوری مقصد است که به دلیل برخورداری از سود بازرگانی کلیه تشریفات مربوط به گمرکی کالا با دقت بالا انجام می گیرد و هزینه های مربوط به سود بازرگانی و عوارض گمرکی تمام و کمال پرداخت می شود.

شرکت الیت آریا جم یکی از معتبر ترین شرکت های ترانزیت خارجی و حمل و نقل بین المللی می باشد جهت برقراری ارتباط با این شرکت می توانید با شماره  02158741 تماس برقرار نمایید.

ترانزیت خارجی دارای طرز عمل مخصوص به خود است. به این صورت که باید ابتدا وارد کنندگان کالا محموله ارسالی را با استفاده از تریلی ها و ماشین های باربری به شرکت های حمل و نقل کالا ارسال کنند و پس از آن شرکت های باربری مجاز پس از طی کردن مراحل قانونی کار، محموله شما را بسته بندی کرده و با استفاده از وسایل حمل و نقل خود به کشوری که قصد ارسال کالایتان به آنجا را دارید، میفرستند.